Geodeta – kim jest i na czym polega jego praca?

Z roku na rok popularność geodetów rośnie. Tylko kim właściwie jest ten geodeta ząbki? Czym on się zajmuje? Jak wygląda praca geodety? Sprawdzamy!

Geodeta – o kim mowa?

Z geodezją, czyli nauką zajmującą się wielkością i kształtem Ziemi, mamy do czynienia nie od dziś. A czym zajmuje się geodeta i kto to tak właściwie jest? Geodeta to fachowiec od działek, gruntów oraz nieruchomości. Jego praca ma bardzo wiele wspólnego z budownictwem, opiera się na pomiarach przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. Można nawet stwierdzić, że bez niego żadna budowla nie ruszy.

Na czym polega praca geodety?

 Najczęściej jego zadanie polega na wytyczaniu na gruncie zaprojektowanych budynków, sieci kanalizacyjnych oraz wodociągowych, czyli wszystko to, co ma powstać na danym gruncie, musi być najpierw wytyczone przez geodetę. Co więcej, to właśnie on zgodnie z tym, co ma zostać wybudowane, umieści to na mapę geodezyjną. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jest to istotne przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych, niezależnie od tego, czy będziemy stawiać prywatne budynki, służbowe, czy publiczne. Oznacza to, że geodeta będzie potrzebny jednakowo, gdy będziemy stawiać dom, halę produkcyjną, market, biurowiec czy nawet drogę. Jednak zakres prac geodety nie zawsze ogranicza się do pomiarów gruntowych. Geodeta może zajmować się też pomiarami terenu w celu tworzenia map, ewidencji gruntów, jak również przy opisie rzeźby terenu. Z pewnością wielu z nas spotkało takiego fachowca w swojej codzienności. Wyglądem przypomina fotografa, któremu towarzyszy żółty aparat. Jednak to żaden fotograf, tylko geodeta, który właśnie wykonywał jakieś pomiary. Na tym jednak nie koniec, ponieważ okazuje się, że to również geodeta bywa pomocny, gdy potrzebna jest wycena nieruchomości na podstawie badań kartograficzno-geodezyjnych.

Gdzie szukać geodety?

Każdy z nas może kiedyś potrzebować geodety, tylko gdzie szukać kogoś odpowiedniego dla siebie? Na pewno zwolennicy prostych rozwiązań postawią na Internet, zwłaszcza że aby znaleźć geodetę, nawet nie trzeba ruszać się zbyt daleko, bo szukać możemy w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Aby znaleźć dla siebie geodetę, wystarczy mieć telefon lub laptop ze stałym połączeniem z Internetem. Szukać możemy w wyszukiwarce internetowej, na portalach ogłoszeniowych, forach tematycznych oraz stronach branżowych. Jednak Internet to nie jedyny sposób na znalezienie geodety. Geodeci zwykle pracują w firmach związanych z budownictwem, bądź w firmach geodezyjnych, więc tam również możemy szukać dla siebie fachowca. Również w urzędach można znaleźć geodetę, więc wystarczy zgłosić się do urzędu gminy, by dowiedzieć się, czy jest zatrudniony geodeta, który służy pomocą firmom oraz ludności mieszkalnej. Jeśli nie chcemy biegać po całym mieście w poszukiwaniu geodety, zawsze pozostaje nam Internet. Na korzyść szukania w sieci przemawia także fakt, że nie tylko znajdziemy geodetę, ale szybko ustalimy jaką opinią cieszy się wśród swoich klientów.