Do czego służą samozamykacze?

Samozamykacze to funkcjonalne urządzenia, który już dawno stały się podstawowym elementem wyposażenia domów, urzędów, czy też ogrodów. Jak sama nazwa wskazuje, te proste urządzenia sprawiają, że drzwi, furtki, czy też bramy samoczynnie się zamykają. Rozwiązanie to ma szereg korzyści, jak na przykład ochrona przed wychłodzeniem lub nadmiernym nagrzewaniem budynku w ruchliwych miejscach. Do czego jeszcze służy samozamykacz? Jakie wybrać idealny?

Sposób działania samozamykaczy

Działanie tego typu rozwiązań jest bardzo proste i polega na wytworzeniu energii podczas otwierania, a następnie wykorzystanie jej przy kontrolowanym zamykaniu drzwi. Wytwarzana podczas otwierania drzwi energia kumulowana jest w specjalnej sprężynie, z której zostaje uwolniona podczas zamykania. Żeby proces ten mógł przebiec prawidłowo, stosuje się specjalne olejowe amortyzatory hydrauliczne, które zapobiegają trzaskaniu drzwi.

Cały mechanizm samozamykacza do drzwi złożony jest z dwóch faz. Pierwsza z nich polega na szybkim zamykaniu drzwi w początkowej fazie, która na końcu wyhamowuje. Druga natomiast polega na domknięciu – następuje wówczas zacisk, dzięki którym następuje skutecznie zamknięcie drzwi. Dodatkowo, zewnętrzne bramy wyposażone są zazwyczaj w specjalną funkcję tłumienia  otwierania, dzięki której bramy, czy też furtki nie otwierają się podczas mocniejszego wiatru.

Jak powinien być wykonany dobry samozamykacz?

Popularyzacja tego typu rozwiązań sprawiła, że sklepowe półki uginają się od samozamykaczy różnego rodzaju. Jak w tak szerokim spektrum wybrać najlepszy model? Warto przy zakupie zwrócić uwagę na kilka elementów, a podstawowym z nich jest materiał, z którego samozamykacz został wykonany. Najczęściej są to żeliwne lub aluminiowe obudowy, które osłaniają podzespoły wykonane z mosiądzu lub ze stali. Konieczność należy zwrócić uwagę na solidność tych materiałów!

Nie można zapominać, że samozamykacze to także element wystroju naszej zewnętrznej części domu. Podczas zakupu warto więc zwrócić uwagę na estetyczną stronę samozamykacza. Występują one w różnych kolorach, z których najczęściej występujących są odcienie szarości i srebra. W kwestii kształtu wyróżniamy dwa rodzaje: soft oraz classic. Pierwszy rodzaj to puszka o zaokrąglonych kształtach, drugi natomiast to tradycyjny kształt o prostych ramionach. Jest więc w czym wybierać!

Zastosowanie samozamykaczy – gdzie ich użyć?

Pierwsze, co przychodzi na myśl szukając zastosowania zamykaczy są oczywiście drzwi wejściowe do domu lub budynku. I faktycznie, to właśnie w tym miejscu najczęściej stosuje się tego typu rozwiązania. Założenie samozamykacza do drzwi na drzwiach wejściowych do klatki schodowej pozwala znacząco obniżyć utratę ciepła w okresie zimowym. Zatrzaśnie on drzwi za każdą osobą wchodzącą i wychodzącą z budynku, bez konieczności samodzielnego zamykania ich.

Rozwiązanie to jest również chętnie stosowane do zabezpieczania bram i furtek – zwłaszcza na zamkniętych osiedlach, czy też przy szkołach. Wychodząc za ogrodzenie nie musimy pamiętać o zakluczeniu furtki, ponieważ zamyka się ona samoczynnie. Daje to również duże poczucie bezpieczeństwa, z uwagi na fakt, że furtka ciągle jest zamknięta, żadna niepożądana osoba nie wejdzie na teren obiektu.

Co najważniejsze, samozamykacz może być użyty do każdego rodzaju drzwi. Urządzenia są na tyle uniwersalne, że bez trudu można je zamontować także wewnątrz pomieszczeń. W takim przypadku dobrze mogą sprawdzić się samozamykacze umieszczane na podłodze.

Napisano w dom