Czym jest hirudoterapia?

Hirudoterapia to leczenie pijawkami, która jest znana i ceniona od wieków. Jeszcz kilkadziesiąt lat temu na studiach medycznych nauczano na ten temat i choć na jakiś czas taka metoda leczenia odeszła w niepamięć, dziś znowu cieszy się duża popularnością. Obecnie większość antybiotyków przestaje działać, ludzki organizm przestaje na nie reagować, tak więc hirudoterapia wraca do łask. Co warto o niej wiedzieć? jakie schorzenia można za jej pomocą leczyć?

Jak działa hirudoterapia?

Leczenie pijawkami polega na położeniu na ciele pijawek, które wydzielają mieszkanki czynnych biologicznie i farmakologicznie substancji. Chodzi między innymi o hirudynę, która stanowi główny składnik wydzieliny gruczołów ślinowych pijawek. Ona ma właściwości zapobiegające krzepnięciu krwi, działa znieczulająco. Pijawek nie wolno odrywać, chociaż taki zabieg jest bezbolesny to niestety dla niektórych może okazać się dość nieprzyjemny, szczególnie jak ktoś brzydzi się robaków. Po leczeniu pijawkami są one niszczone, bo są traktowane, jako odpad niebezpieczny. Miejsca, w którym zastosowało się pijawki mogą krwawić przez 48 godzin, to całkowicie normalna reakcja organizmu. Kiedy stosuje się leczenie pijawkami? Najczęściej są pomocne w przypadku zapalenia stawów, ropni, a także różnego rodzaju zaburzeniach żylnych. Doskonale sprawdzają się także na rany po zabiegach chirurgii plastycznej, na przykład po przeszczepie skóry. Bardzo korzystnie wpływają na zdrowie w przypadku chorób serca, w stanach zapalnych i problemach w przepływach krwi.  Leczenie pijawkami jest stosowane w celu poprawy układu krążenia. Hirudoterapia pomaga na wrzody żołądka, żylaki, choroby płuc i oskrzeli, a także miażdżycy, problemach z potencją. Jak widać mają bardzo szerokie zastosowanie, co więcej to naturalna metoda leczenia.

Gdzie wybrać się na taki zabieg?

Decydując się na leczenie za pomocą pijawek, warto wybrać odpowiednią placówkę, która specjalizuje się w takich zabiegach. Najlepiej wybierać gabinety medycyny estetycznej o nienagannej renomie, gdzie pracują wysoko wykwalifikowani lekarze. Dzięki temu zyskamy pewność, że jesteśmy w dobrych rękach. Oczywiście przed takim zabiegiem będziemy musieli porozmawiać z lekarzem, który przeprowadzi wywiad i wykluczy przeciwwskazania. Leczenie pijawkami to naturalny i bardzo skuteczny sposób, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Niekiedy lekarze sami zalecają takie zabiegi. Medycyna niekonwencjonalna cieszy się coraz większą popularnością, dlatego bez wątpienia warto rozważyć skorzystanie z takich sposobów leczenia. Nie zamykajmy się, miejmy otwartą głowę, bo leczenie farmakologiczne nie zawsze okaże się skuteczne, w tym wypadku naturalne, sprawdzone od wieków metody mogą pomóc.