Badania stomatologiczne i choroby, jakie leczy stomatolog

Kiedy boli nas ząb, udajemy się do stomatologa. Gdy nasze zęby są zbyt wrażliwe, oczekujemy rady tego właśnie specjalisty. Decydujemy się na wizytę w gabinecie stomatologicznym nawet wtedy, jeśli nic złego nam się nie dzieje… W końcu profilaktyka też jest bardzo ważna. Jakie badania wykonuje stomatolog i jakie choroby leczy?

Teraz wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej słowa stomatologia Legionowo, Warszawa, Poznań, Toruń czy np. Gdańsk, aby znaleźć nie tylko gabinety stomatologiczne oferujące szeroki zakres usług, ale też dowiedzieć się więcej na temat tej specjalizacji. Jeżeli wolisz jednak wybrać drogę na skróty, zapoznaj się z poniższą treścią.

Najczęstsze badania stomatologiczne

Lekarz stomatolog w czasie pierwszej wizyty w gabinecie przeprowadza z pacjentem dogłębny wywiad lekarski. Pytania, które kieruje w jego stronę, dotyczą przeważnie ewentualnych reakcji alergicznych na jakikolwiek preparat. Czy pacjent kiedykolwiek zauważył negatywny ich wpływ na jego organizm. Ponadto specjalista pyta, czy kobieta jest w ciąży, co mogłoby wiązać się z pewnymi ograniczeniami w zakresie leczenia. Dopiero w tym momencie przechodzi do badania. Bada stan uzębienia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Zdarza się, że chcąc postawić dokładną diagnozę, wysyła pacjenta na wykonanie RTG pojedynczego zęba albo wszystkich zębów. Dzięki takim specjalistycznym zdjęciom stomatolog będzie mógł z łatwością wykryć nawet niewidoczne gołym okiem zmiany chorobowe. Niekiedy zlecane są dodatkowe badania jak tomografia komputerowa czy badania USG, ale tylko w szczególnych sytuacjach. Każdy profesjonalny gabinet stomatologiczny w Legionowie oferuje wszystkie te usługi. W związku z tym niezależnie od tego, kto, jakie ma potrzeby, w jednym z tych punktów będzie mógł je zaspokoić.

Choroby leczone przez stomatologa

Jakie zadania ma współczesna stomatologia? Lista jest długa, ale warto wymienić najważniejsze. Otóż przede wszystkim zapobieganie oraz leczenie próchnicy, a także chorób przyzębia. Poza tym należy wspomnieć o leczeniu wad zgryzu. Kolejne to usuwanie ognisk zakażenia zębopochodnego. Stomatolog poradzi sobie również z wczesnym leczeniem zapaleń miazgi zębowej. Pacjenci bardzo często pojawiają się u stomatologa w celu pozbycia się nadwrażliwości zębów, urazowych uszkodzeń zębów, a także pozostałych wad rozwojowych zębów.

Z powyższego wynika, że życie w dzisiejszym świecie bez usług profesjonalnych stomatologów byłoby dość trudne. Ból zęba oraz inne związane z tym dolegliwości to poważny problem dla każdego, niezależnie od płci i wieku. Dziś takie pokusy jak słodycze, kawa, napoje gazowane czy inna żywność, a do tego brak czasu na dokładne mycie zębów, prowadzą do pogorszenia stanu uzębienia. Plamy próchnicowe dość szybko przekształcają się w dziury, którym towarzyszy coraz silniejszy ból. Zaniedbanie tego stanu może doprowadzić nawet to konieczności ekstrakcji zęba. Tak więc dobry stomatolog w Legionowie i w każdym innym mieście jest po prostu potrzebny. A pacjenci powinni zaglądać do niego niezależnie od tego, czy wyczuwają już jakieś dolegliwości, czy nie. Wizyta profilaktyczna to też świetny sposób na to, by zadbać o swoje zęby i ładny uśmiech.