Narzędzia ścierne – co mamy do wyboru?

Interesują Cię narzędzia ścierne? Nie wiesz, jakie rozwiązania oferuje Ci rynek? Zajrzyj do poniższego tekstu, a narzędzia ścierne przestaną być dla Ciebie zagadką. W poniższym tekście podpowiadamy, jakie dostępne są narzędzia ścierne.

 Ściernice

Za jedno z najpopularniejszych narzędzi ściernych uważa się ściernice. Są to narzędzia, które służą do ostrzenia oraz szlifowania szerokiej grupy materiałów. Ściernice są niezbędnym wyposażeniem takich urządzeń jak piły tarczowe, frezy oraz noże krążkowe. Ich charakterystycznymi elementami są ziarna ścierne oraz nośniki materiału ściernego – spoiwa. Ze względu na kształt ściernice dzieli się na trzpieniowe, tarczowe, garnkowe, specjalne oraz odcinki szlifierskie do korpusów.

Segmenty ścierne

Do narzędzi ściernych zalicza się również segmenty ścierne. W tym przypadku mamy do czynienia z narzędziami wykorzystywanymi do szlifowania płaskich powierzchni. Segmenty ścierne sprawdzają się w sytuacjach, gdy potrzebne jest mocne oraz szybkie usuwanie naddatku do szlifowania precyzyjnego.

Pilniki

Mówiąc o narzędziach ściernych, nie sposób pominąć pilników. Jak sama nazwa może sugerować, do czynienia mamy z narzędziem służącym do piłowania, czyli skrawania z obrobionej powierzchni bardzo cienkiej warstwy (grubość od 0,01 do 1 mm). Pilniki dostępne są w wielu różnych rodzajach. Zwykle różnią się między sobą wielkością, kształtem bądź wielkością zębów. Spotkać można pilniki o przekroju owalnym, trójkątnym, okrągłym, płaskim, soczewkowym czy nawet kwadratowym. Tego typu narzędzia ścierne można wykorzystać do piłowania metalu, drewna, jak również do tworzyw sztucznych.

Osełki ścierne

Osełka, zwana również pilnikiem ściernym to narzędzie, które służy do szlifowania i obróbki wykańczającej. Swoim wyglądem przypominają podłużną bryłę o przekroju prostokątnym, ale spotkać można także osełki o innym przekroju, dzięki czemu każdy może dobrać je odpowiednio do szlifowanej powierzchni. Osełki wytwarza się z naturalnych kamieni ściernych bądź z ziaren ściernych, które łączy się ze spoiwem ceramicznym.

Krążki ścierne

Bardzo dobrym produktem są również krążki ścierne, czyli rozwiązania, które można wykorzystać w szlifowaniu elektronarzędziami. O tego typu produktach powinni pomyśleć przede wszystkim ci, którzy mają szlifierki. Wystarczy je odpowiednio dopasować do posiadanego narzędzia, by usprawnić wszystkie prace.

Papiery ścierne

Papiery ścierne to jedno z najstarszych rozwiązań, które stosuje się do szlifowania i ścierania różnych powierzchni. Papier ścierny dostępny jest na podkładzie papierowym, bądź płóciennym. Zwykle tego typu rozwiązania dostępne są z rzepem od spodu, co ułatwia mocowanie do elektronarzędzi. Papier ścierny można używać do obróbki ściernej powierzchni przedmiotów, które wykonane zostały z drewna, metalu, jak również tworzywa sztucznego. W tym miejscu warto wspomnieć, że papier ścierny to rozwiązanie, które nie tylko sprawdzi się w szlifowaniu elektronarzędziami, ale również w szlifowaniu ręcznym, więc mogą po niego sięgnąć nawet ci, którzy nie mają specjalistycznego sprzętu.