Czym są karnisze elektryczne i jak działają?

Masz już dość przesuwania zasłon ręcznie? W takim przypadku sprawdź karnisze elektryczne, które pozwalają na łatwe i wygodne korzystanie z tego typu osłon okiennych.

Standardowy karnisz montowany przy oknach służy do powieszenia na nich firanek oraz zasłon. Aby zasłonić wtedy okno, konieczne jest ręczne przesunięcie osłony. W niektórych wnętrzach nie jest to jednak proste, na przykład w pomieszczeniach wysokich. Dodatkowo, codzienne odsłanianie i zasłanianie okien może być bardzo czasochłonne.

Karnisz elektryczny – co to jest?

Specjalnie z myślą o jeszcze łatwiejszej obsłudze zasłon i firanek powstały karnisze elektryczne. To konstrukcja pozwalająca na automatyczne regulowanie ilością światła we wnętrzach poprzez przesuwanie zasłonami i firankami po specjalnym karniszu zasilanym prądem elektrycznym.

Karnisze tego typu nie wymagają zatem ręcznego przesuwania firanek lub zasłon, ponieważ wystarczy tylko nacisnąć na przycisk, na przykład na bezprzewodowym pilocie, aby system zrobił to automatycznie. Co ważne, karnisze elektryczne mogą również współpracować z czujnikami światła, czyli mogą samoczynnie zasłaniać okna wtedy, gdy zaczyna robić się ciemno, a potem osłonić je o poranku.

Gdzie montuje się karnisze elektryczne?

Tego typu karnisze elektryczne polecane są przede wszystkim do wnętrz, w których często korzysta się z zasłon i firanek, na przykład w biurach, budynkach użyteczności publicznej – na salach konferencyjnych, szkoleniowych.

Coraz częściej karnisze elektryczne montowane są także w domach i w mieszkaniach.