Bejca do drewna – estetyka i ochrona

Drewno to najbardziej wdzięczny materiał budulcowy. Przecież z drewna powstają zarówno domy jak i meble, architektura ogrodowa, elewacje zewnętrzne a nawet takie konstrukcje jak mosty czy dachy. Do nadawania koloru i zarazem ochrony takich elementów idealnie nadaje się bejca do drewna. Jest to preparat który powinien być używany w pierwszej kolejności w przypadku renowacji czy konserwacji konstrukcji drewnianych, ale o tym trochę później. Bejca do drewna do zawiesina lub roztwór barwnika w rozpuszczalniku organicznym lub w wodzie.


Co daje bejca?

Pod względem wizualnym dzięki bejcy osiągamy bardzo ciekawy efekt. Z jednej strony nadajemy drewnu żądany kolor, z drugiej zachowujemy widok słoi. W ten sposób można osiągnąć bardzo organiczny, ciepły w swoim charakterze wygląd z jednoczesną korektą koloru danego przedmiotu drewnianego czy też elementu wyposażenia pomieszczenia. Bejca bardzo dobry efekt daje przy użyciu bardzo popularnego palisandru, ale można tez użyć bejcy o innym kolorze – wybór na rynku jest ogromny. Ale bejca to nie tylko nadanie koloru, to również impregnacja drewna. Specyfik wnika w strukturę drewna i zabezpiecza je przed pleśnią. Te dwie funkcje – estetyczna i ochronna czynią z bejcy bardzo ważny element zestawu do renowacji i ochrony elementów drewnianych.Bejcę używa się przede wszystkim do powierzchni elementów wyposażenia wnętrz. Bejcujemy: meble, boazerię. Ale tez możemy bejcować schody czy poręcze – czyli powierzchnie eksponowane na tarcie a tym samym ulegające ścieraniu. W tym wypadku używamy odpowiedniej bejcy a następnie lakieru. Można też użyć tzw lakierobejcy – czyli lakieru z dodatkiem pigmentu. Jednak również elementy drewniane zewnętrzne – elewacje, architektura ogrodowa są bejcowane. Aby ochronić drewno przed czynnikami przede wszystkim atmosferycznymi, ale też zużyciem mechanicznym, należy dobrać odpowiednie preparaty. Bejca wnikając w głąb drewna zabezpiecza dany element przez gniciem. Można użyć np.: impregnatu do drewna a następnie bejcy, na końcu zaś nałożyć warstwę lakieru przeznaczonego dla sprzętów lub elementów drewnianych narażonych na czynniki atmosferyczne. Warto przed podjęciem działań zapoznać się ze specyfikacja produktów oferowanych w sklepach z farbami albo zasięgnąć informacji u specjalisty.

Jak bejcujemy?

Proces nakładania bejcy na powierzchnię drewnianą nazywamy bejcowaniem. Nie jest to wcale tak oczywista czynność jak może się wydawać. Przede wszystkim musimy przygotować powierzchnię drewnianą którą chcemy poddać procesowi bejcowania. Najpierw czyścimy ją z wszelkich zatłuszczeń, zapyleń, plam. W zależności od potrzeb może okazać się że konieczne będzie bardziej radykalne potraktowanie powierzchni która upiększona i zaimpregnowana ma być bejcą. W przypadku pozostałości np. farby olejnej, jeżeli chcemy osiągnąć optymalny efekt użycia bejcy, należy ową powierzchnie wyszlifować np.: ręczna szlifierką do drewna. Taka operacja po pierwsze usunie niechciane pozostałości, które w ewidentny sposób zepsułyby by efekt wizualny użycia bejcy do drewna a po drugie – może wyrównać powierzchnię. Jeżeli na powierzchni nad którą pracujemy, znajdują się ubytki, powinniśmy uzupełnić je szpachlą do drewna. Taką szpachlę można w prosty sposób zrobić samemu – mieszając lakier do drewna z pyłem drewnianym powstałym np. w trakcie szlifowania. Oczywiście można również nabyć taki produkt już gotowy – wybór na rynku jest imponujący. Po oczyszczeniu, zeszlifowaniu, uzupełnieniu ubytków szpachla do drewna, następnie ponownym odpyleniu – można nałożyć bejcę. Specyfik nakładamy wzdłuż rysunku słoi, cienkimi warstwami. Bejcę nakładamy równomiernie, tak by nie powstawały przebarwienia.